Nis 01, 2016 Genel 0 comment

Soğuk Hava Depoları

Hava Metal aksam veya beton yapı üzerine panel sistem ile oluşturulan soğuk hava depolarında oluşan ek yerleri ve vida deliklerinin çokluğu nedeni ile ısı köprüleri oluşur.
Bu sorun depo içerisindeki havanın belli derecede kalabilmesi için yüksek değerde enerji ve dolayısıyla mali kayıplar yaşanmaktadır.
Sprey Poliüretan Köpük uygulaması ile projelendirilen soğuk hava depolarının ısı yalıtımı uygulamaları daha az kalınlıkla yüksek ısı yalıtımı sağlarken oldukça az enerji kaybı olur.
Sprey Poliüretan Köpük ısı yalıtımı uygulaması; mobil izolasyon aracı içerisinde bulunan özel donanımlı makine ve 2 bileşenli sıvı malzemenin, ısıtıcılı hortum yardımıyla uygulama alanına taşınarak, yüksek basınç altında özel sprey tabancası ile uygulama yüzeyine püskürtme olarak istenilen kalınlıkta uygulanması şeklindedir.
Püskürtme Poliüretan Köpük ile gerçekleştirilen soğuk hava deposu ısı yalıtımı sonrasında duvar ve tavan alanlarında herhangi başka bir işleme ihtiyaç duyulmaz.

mkanı sağlamaktadır.Poliüretan  köpük uygulaması sprey teknoloji ile binaların ısı yalıtımı ihtiyacını en fazla hissettiği çatı ısı yalıtımı ve bodrum tavan ısı yalıtımı ve dublex dairelerde çatı arası ısı yalıtımı bölgelerinde mükemmel performans göstermektedir. Poliüretan  sıkma köpük uygulandığı bölgede yaşam alanı içerisinde üretilen sıcak ve soğuk havanın mekan içerisinde kalmasını sağlayarak ısıtma ve soğutma enerjisine, poliüretan kalınlığı ile doğru orantılı olarak %30-%50 arasında net enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Bu durumu şöyle açıklayabiliriz. Poliüretan  sıkma köpük uygulandığı yüzeyde sıcak ve soğuk hava geçirimsizliğinin artıracağı için uygulandığı çatı betonu ve daire zemin betonu uygulama sonrası 1. Gün ısınır/soğur ve sonrasında ısınamayacağı/soğumayacağı için sprey poliüretan köpük uygulaması sayesinde enerji tasarrufu sağlamaya başlanacaktır. Poliüretan köpük uygulamasının en temel avantajı yerinde imalat/uygulama esasına dayalı olması ve direk ısı yalıtımı ihtiyacı olan yüzeye püskürtülmesidir. Bunun yanında sprey teknolojisi ile ek yerinin olmaması en temel bir diğer avantajıdır. Çünkü Poliüretan Sprey  ısı yalıtım uygulaması ek yeri olmadığı için ısı kaplarına müsaade etmeyerek ısı köprüsü dediğimiz ısı kaçak ve kayıplarına geçit vermemektedir. Mobil uygulama aracı ve ekibi uygulama alanına giderek gerekli ön uygulama yüzeyi ve çevresi incelemeleri sonrasında elektrik bağlantısı yapılır daha sonra makine ve kompresör sistemi çalıştırılır. Hortum ısınması için 30-45 dk beklemeye geçilir. Bu bekleme süresinde hortum sistemi uygulama mahalline çekilerek Poliüretan uygulamasına geçilir. Bir sonraki yazımızda polyurea sprey uygulaması hakkında daha detaylı bilgi vereceğiz.

– Duvar perapetlerine dikeyde 20cm yükseklikte en az uygulanmalıdır.
– Sprey olarak püskürtüldüğünden çevreye büyük zararlar verebilir.
– Bu nedenle tozumadan zarar görebilecek araç, cam vb. şeyler korunmalıdır.
– Açık ta kalacaksa mutlaka üzerine UV ışınlarından koruyabilecek UV boya gibi veya başka yapı sistemleri ile kapatılmalıdır.

Teraslarda uygulanan sprey poliüretan köpüğün, üzerine su yalıtımı arttırıcı önlem olarak firmamızın geliştirdiği polyurea veya poliüretan elastik kaplama ve  üzeri şap, kalebodur, mozaik gibi güneş ışınlarından ve darbelerden koruyucu yapı malzemeleri ile kapatılması gerekmektedir.Doğru uygulanan Sprey poliüretan köpük’ün teraslarda uv ışınlarından korunduğu sürece uzun yıllar kullanımı artmakta, yalıtım değerlerini kaybetmemektedir

İstenmesi halinde Sprey Poliüretan Köpük uygulaması sonrasında zeminde uygun şap uygulamasından sonra duvar alanlarında ise doğrudan köpük üzerine seramik kaplama gerçekleştirilebilir.

Yüksek enerji tasarrufu sağlar.
Bakteri ve haşere barındırmaz, koku yapmaz.
Çatı yüzeyinden hava, su ve toz geçirimini engeller.
Isı köprülerini ortadan kaldıran kesintisiz yalıtım sağlar.
Gıda ürünleri ile temasında hiçbir sakınca ihtiva etmez.